Forum Klubu Młodzieżowego Semper Avanti Długołęka

Forum Klubu Mlodziezowego Semper Avanti Długołęka

Ogłoszenie

Enter your announcement here.

  • Index
  •  » Wymiany
  •  » The slavic tree of life 20-30.08.2006

#1 2006-10-10 18:36:16

kampo

Administrator

status 4773729
6103902
Zarejestrowany: 2006-10-07
Posty: 42
Punktów :   

The slavic tree of life 20-30.08.2006

http://avanti.org.pl/sub_pl/theslavictreeoflife.jpg


   
      W dniach 20-30 sierpnia 2006 roku odbył się kolejny projekt wymiany międzynarodowej, organizowany przez Klub Młodzieżowy Semper Avanti Długołęka (SA_D). Przez 10 dni gościliśmy 60 młodych osób z Ukrainy (z miasta Sarny - miasta partnerskiego Gminy Długołęka), z Białorusi, z Mołdawii (mniejszość polska) oraz ze Słowenii i Czech. Młodzież uczestnicząca w wymianie "The Slavic Tree of Life", poszerzała swoją wiedzę na temat ekologii i integrowała się wzajemnie w duchu słowiańskich tradycji. Projekt finansowany był przez program Unii Europejskiej - "Młodzież", który wspiera działania młodzieży w zakresie edukacji nieformalnej.
W ramach interaktywnych zajęć (często w mieszanych grupach międzynarodowych) młodzi ludzie m.in.:

    * poznali genezę kultury słowiańskiej, porównując przy tym m.in. tradycyjne świeckie święta i obyczaje narodowe,
    * próbowali się komunikować w swoich słowiańskich językach narodowych,
    * wzięli udział w zajęciach związanych z ekologią, nabywając przy tym szacunku do natury
    * posprzątali Park w Szczodrym i zbudowali pamiątkowe ławki,
    * prezentowali swoją kulturę i tradycje dla lokalnych mieszkańców podczas koncertu w Miliczu i Dożynkach w Szczodrym,
    * zwiedzili Park w Gołuchowie
    * przywołali tradycję Nocy Świętojańskiej,
    * wzięli udział w wielu innych zajęciach, które uczyły, integrowały i dostarczały mnóstwo radości.



            "To była moja pierwsza wymiana młodzieżowa - wspomina Jernej Agrez, lider grupy ze Słowenii. - Nie wiedziałem, czego oczekiwać i jak się zachować jako lider. Dzisiaj mogę powiedzieć, że te 10 dni spędzone w Polsce, były naprawdę niesamowite."

            Młodzież z Gminy Długołęka również po raz pierwszy miała okazje uczestniczyć w tak unikatowym projekcie. Dla Piotra Rejak z Januszkowic była to jedyna okazja do integracji z naszymi przyjacielami ze wschodu i z południa: "Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w wymianie o takiej tematyce. Była to moja pierwsza wymiana. Dzięki niej lepiej poznałem młodzież z krajów, o których wcześniej mało wiedzialem oraz rzeczy, które nas łączą. Odkryliśmy, że mamy takie same tradycje, zwyczaje, a nasze języki są bardzo podobne. Poznałem wielu wspaniałych ludzi, z którymi nadal utrzymuje kontakt."

            Obecnie planujemy kontynuację projektu w mieście Sarny na Ukrainie. Wymiana odbyłaby się latem 2007 roku.

Forum wymiany młodziężowiej: http://oaktree.mojforum.sl

Offline

 
  • Index
  •  » Wymiany
  •  » The slavic tree of life 20-30.08.2006

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rastaots76.pun.pl www.vexoriaots.pun.pl www.skfesta.pun.pl www.informatyka2008.pun.pl www.nivisniepokonani.pun.pl